A Terézváros 2030 program látványos munkálatai közé tartoznak a csomópont-átalakítások: a szintben kiemelt kereszteződések nem csak a biztonságot növelik, a kialakításuk akadályozza a szabálytalan parkolást, és esztétikusabbak is, mint a korábbi állapotukban. Egy ilyen átépítés csak látszólag „egyszerű” munkafolyamat – röviden bemutatjuk, miért tűnhet hosszúnak egy-egy kereszteződés átalakítása.
Sorra újulnak meg Terézváros kereszteződései: kezdődött a Csengery csomópontjaival, majd a Hunyadi tér két sarkán, a Jókai, valamint a Bajza utcában folytatódott a sor, és hamarosan újabb helyszínek következnek. A munkák többhetes lezárásokkal járnak, és – az észrevételekből kiderült – a járókelők néha hasonlóan érzik magukat, mint Márkus László legendás fotelromboló jelentében: „Mi tart ezen a kis építkezésen ennyi időbe?” A válaszokat Pleszel Andrástól, a munkákat koordináló Terézvárosi Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgató-helyettesétől kaptuk meg.
„Egy csomópont átalakítása másfél-két hónapot vesz igénybe, de ez csak az átlagos munkamenet. Az elkészülés idejét befolyásolhatják munkaközi események, előre nem látható fejlemények, az időjárás alakulása, és természetesen okozhat az is eltérést, hogy mekkora területű kereszteződésről beszélünk. Hosszabb lehet egy projekt akkor is, ha nem teljes lezárással, hanem – ahogy a Vörösmarty–Szófia-sarkon történt – szakaszosan korlátozzuk a forgalmat.”
A munkálatok a háttérben kezdődnek meg, hiszen nulladik mozzanatként kerül sor az építés alatti közlekedés megtervezésére, vagyis az ideiglenes forgalomtechnika kialakítására és jóváhagyására. Ha utóbbi megtörtént a közútkezelő részéről, akkor legkésőbb három nappal a kezdés előtt ki kell építeni a forgalomtereléseket, útlezárásokat, ki kell helyezni az ideiglenes forgalmi rendet jelző KRESZ-táblákat.
„Minden ilyen projekt a bontással kezdődik: nemcsak a burkolatot, a szegélyköveket, a járdát, a cementstabilizációs rétegeket távolítja és szállítatja el lerakóhelyre a kivitelező, hanem a kukákat, az esetlegesen már létező biciklitárolókat, Mobi-pontokat is. Ha így »kitisztult« a terep, akkor jöhet az első építési fázis, vagyis az alépítményi munkák – magyarázta a vezérigazgató-helyettes. – Földmunkákat végeznek, megfelelő munkagépekkel, tömörítéssel úgynevezett tükröt készítenek, és erre kerül az új cementstabilizációs réteg. Utóbbi technológiai kötési ideje 7–28 nap is lehet, függően az időjárástól.”
Már hetek teltek el a kezdéstől, és csak ekkor jön az, ami nekünk, laikusok számára az „építkezést” jelenti. Kiépítik a burkolatokat, vagyis aszfaltoznak, az ágyazórétegbe lerakják a térköveket, ami egy több mint kéthetes munkaszakasz. A befejezést az útburkolati jelek felfestése, az új KRESZ-táblák kihelyezése, az utcabútorok – padok, kukák stb. – felszerelése jelenti.
„Minden esetben arra törekszünk, hogy a munkákat a megfelelő kivitelezés mellett a lehető leggyorsabban végezzük el, és azok minél legkevesebb lezárással járjanak. Kérjük mindenki türelmét, mert a végén biztonságosabb, esztétikusabb, rendezettebb kereszteződéseket vehetnek birtokba a terézvárosiak”
– zárta a választ Pleszel András.
Forrás: terezvaros.hu
- Úgy tűnik ennek is befellegzett
- In Memoriam Antall József
- Kovács Gergő szívesen látná a Dunát a körúton
- Mi van, ha az ember elfelejti az életét, de mégis szembesül vele?
- Így születnek újjá a kereszteződéseink
- Birtokba vették a lakók a tetőt – ez nagyon klassz!